Защо логиката сочи, че няма балон на имотите |
||
Защо логиката сочи, че няма балон на имотите
Ако сте от хората, които искат да си купят жилище, но очакват “да се спука имотния балон”, може да се окаже, че чакането ви ще бъде по-дълго от очакваното, тъй като в България към 2024 година няма данни за балон в цените на имотите. В случая, по-скоро говорим за усещането на отделни групи хора, което е напълно субективно.
Какво характеризира балона на цените и защо в България няма балон
Балонът на недвижимите имоти обикновено включва преди всичко друго много бързо повишаване на цените, водено от спекулативни инвестиции, каквото явление не се наблюдава в България към момента.
Тъкмо обратното - в страната сделките с имоти до голяма степен са мотивирани от истинско търсене на жилища за лични нужди и в по-малка степен на желание за стабилна дългосрочна инвестиция.
Освен това, ако погледнем къде е ръстът на цените, ще видим, че той основно засяга водещите икономически центрове в България, като София, Варна, Пловдив и Бургас (разгледайте цените на Oikia.com).
Извън тези градове цените в малките градове на България са не само едни от най-ниските в Европа, но и могат лесно да се подредят сред най-ниските в света като цяло.
Колко по-евтина е София в сравнение с други страни в Европа
Средната цена на апартамент в Лондон към края на 2023 година е малко над половин милион пауна.
В Париж, от своя страна, средната цена на квадратен метър по същото време е била над 11 хиляди евро за квадратен метър или над 550 хиляди евро за жилище от 50 квадратни метра.
В Прага, един динамично развиващ се град, който не е в Западна Европа, цените на имотите са средно около 5000 евро за квадрат през същия период.
На фона на тези градове, София все още се отличава с цени от 1550 евро на квадрат в края на 2023 година.
И обърнете внимание - тук не говорим за централните част на тези градове, а за средна цена. Ако говорим за имот в центъра на София, цените от половин милион за хубав тристаен имот при са нищо в сравнение с над един милион за студио в центъра на Париж.
Инфлацията също трябва да се отчете и да се има предвид
Въпреки че в момента инфлацията е под контрол, около пандемията станахме свидетели на доста висока инфлация, което след това се отрази и на цените на имотите като цяло.
Това произтича от много и различни фактори, като например цените на строителните материали, цените на труда и много други. |
||